Zázrak z minulosti, nebo pomocník i dnes?

Balzám Višněvského

Co je balzám Višněvského

Balzám Višněvského, známý také jako Višněvského liniment, je léčivý přípravek určený k zevnímu použití. Vytvořil ho během druhé světové války sovětský chirurg Alexander Višněvskij. Tato mast tmavě hnědé barvy a charakteristického aroma obsahuje tři hlavní složky: xeroform, dehet a ricinový olej. Xeroform působí antisepticky a adstringentně, dehet má lokálně dráždivé účinky a podporuje prokrvení tkání a ricinový olej usnadňuje vstřebávání ostatních složek a zjemňuje pokožku. Balzám Višněvského se tradičně používá k léčbě různých kožních onemocnění, jako jsou záněty žil, bércové vředy, proleženiny, abscesy a furunkly. Nanáší se v tenké vrstvě na postižené místo a překrývá se sterilním obvazem. Délka léčby se liší v závislosti na typu a závažnosti onemocnění. Přestože je balzám Višněvského považován za relativně bezpečný, může u některých lidí vyvolat alergické reakce. V takovém případě je nutné jeho užívání přerušit a poradit se s lékařem.

Historie a původ balzámu

Balzám Višněvského, známý také jako Višněvského liniment, je léčivý přípravek s charakteristickým zápachem, který se používá k léčbě různých kožních onemocnění. Jeho historie sahá až do počátku 20. století, kdy ho vyvinul ruský chirurg Alexandr Vasiljevič Višněvskij (1874-1948). Višněvskij hledal účinný prostředek k léčbě hnisavých ran a zánětů, které byly v té době častou komplikací válečných zranění. Po dlouholetém výzkumu a experimentování se mu podařilo vytvořit unikátní recepturu, která kombinovala tři základní složky: xeroform, dehet a ricinový olej. Xeroform působí jako antiseptikum a vysušuje rány, dehet má protizánětlivé a antibakteriální účinky a ricinový olej podporuje hojení a regeneraci pokožky. Tato kombinace se ukázala být velmi účinná a balzám si rychle získal popularitu nejen v Rusku, ale i v dalších zemích.

Vlastnost Balzám Višněvského
Forma Mast
Použití Vnější

Složení a aktivní látky

Balsam Višnevského je léčivý přípravek s charakteristickým zápachem, který se používá k lokální aplikaci na kůži. Tento tradiční přípravek se skládá ze tří hlavních aktivních látek: xeroformu, dehtu a ricinového oleje. Xeroform působí jako antiseptikum, které pomáhá předcházet infekci v ráně. Dehet má protizánětlivé a antipruritické účinky, což znamená, že snižuje zánět a svědění. Ricinový olej slouží jako základ balzámu a podporuje hojení ran tím, že udržuje pokožku hydratovanou a pružnou. Kombinace těchto tří složek dává balzámu Višnevského jeho unikátní vlastnosti a umožňuje mu účinně léčit různé kožní problémy. Je důležité si uvědomit, že balzám Višnevského by se neměl používat na otevřené rány nebo hluboké popáleniny bez konzultace s lékařem.

balzám višněvského

Balzám Višněvského, ten zázrak z dob minulých, kdy rány se hojily s vůní břízy a dehtu. Dnes už ho vídáme méně, ale jeho síla přetrvává.

Heda Bartůňková

Tradiční použití balzámu

Balzám Višněvského je léčivý přípravek s charakteristickou vůní, který se v tradiční medicíně používá již desítky let. Jeho receptura, obsahující dehet, xeroform a ricinový olej, je známá svými antiseptickými a hojivými účinky. Balzám Višněvského se tradičně používá k urychlení hojení drobných poranění kůže, jako jsou odřeniny, řezné rány a popáleniny. Jeho antiseptické vlastnosti pomáhají předcházet infekci a podporují přirozený proces hojení. Dále se balzám osvědčil i při léčbě proleženin, bércových vředů a jiných kožních defektů. V těchto případech se aplikuje formou obkladu, který se na postižené místo přikládá dvakrát až třikrát denně. Je důležité si uvědomit, že balzám Višněvského by se neměl používat na otevřené rány a hluboké poranění. Vždy je vhodné se před jeho použitím poradit s lékařem nebo lékárníkem, zejména v případě těhotenství, kojení nebo alergií na některou ze složek přípravku.

Vědecké důkazy účinnosti

Je důležité zmínit, že vědecké důkazy o účinnosti Višněvského balzámu jsou omezené a často založené na zastaralých studiích. Přípravek obsahuje směs dehtu, xeroformu a ricinového oleje. Zatímco ricinový olej má prokázané hydratační účinky, dehet a xeroform jsou považovány za potenciálně škodlivé. Dehet je známý svými karcinogenními vlastnostmi a xeroform může dráždit pokožku. Vzhledem k těmto rizikům a nedostatku spolehlivých důkazů o jeho účinnosti se použití Višněvského balzámu nedoporučuje. Vždy je důležité se poradit s lékařem nebo lékárníkem o vhodnosti použití jakéhokoli léčivého přípravku, a to i volně prodejného. Existuje mnoho moderních a bezpečných alternativ, které vám mohou pomoci s vašimi zdravotními problémy.

Bezpečnost a možné vedlejší účinky

Balsam Višněvského je léčivý přípravek, který se používá k léčbě kožních onemocnění. Stejně jako u všech léčivých přípravků je důležité si před použitím přečíst příbalový leták a poradit se s lékařem nebo lékárníkem. Balsam Višněvského by se neměl používat u pacientů se známou alergií na některou z jeho složek. Mezi možné vedlejší účinky patří zarudnutí, svědění nebo otok v místě aplikace. Pokud se u vás vyskytne jakýkoli vedlejší účinek, přestaňte přípravek používat a poraďte se s lékařem nebo lékárníkem.

balzám višněvského

Aplikace a dávkování balzámu

Balzám Višněvského je léčivý přípravek určený k zevnímu použití. Používá se k léčbě nejrůznějších kožních onemocnění, jako jsou bércové vředy, proleženiny, abscesy, furunkly a další. Před aplikací balzámu je důležité postižené místo důkladně omýt a osušit. Poté se na postižené místo nanese tenká vrstva balzámu a překryje se sterilním obvazem. Obvaz by se měl měnit 1-2krát denně. Délka léčby balzámem Višněvského závisí na typu a závažnosti onemocnění. V některých případech může být nutné balzám používat i několik týdnů. Balzám Višněvského by se neměl používat u pacientů s alergií na některou z jeho složek. Mezi možné nežádoucí účinky patří podráždění kůže, svědění a zarudnutí. V případě výskytu nežádoucích účinků je nutné okamžitě přerušit používání balzámu a poradit se s lékařem.

Dostupnost a alternativy k balzámu

Balzám Višněvského je v České republice běžně dostupný v lékárnách bez lékařského předpisu. Obvykle se prodává ve formě masti v tubách o různých objemech. Vzhledem k tomu, že se jedná o léčivý přípravek, je důležité dodržovat informace uvedené v příbalovém letáku a konzultace s lékárníkem nebo lékařem je vždy doporučena.

Ačkoliv je balzám Višněvského tradičním přípravkem s dlouhou historií užívání, na trhu existuje řada alternativních produktů s podobnými účinky. Mezi ně patří například ichtamolová mast, která má protizánětlivé a antiseptické účinky, nebo různé masti s obsahem heřmánku, měsíčku lékařského či aloe vera, jež působí zklidňujícím a hojivým způsobem. Výběr vhodného přípravku vždy závisí na individuálních potřebách a charakteru obtíží. V případě pochybností je vhodné se poradit s lékárníkem či lékařem.

Mýty a fakta o balzámu Višněvského

Balzám Višněvského, mast s výraznou dehtovou vůní, je už léta opředen řadou mýtů. Často se traduje, že balzám Višněvského je zázračný lék na všechno. Realita je ale trochu jiná. Balzám Višněvského je léčivý přípravek určený k zevnímu použití, který obsahuje tři hlavní složky: xeroform, dehet a ricinový olej. Xeroform působí antisepticky, dehet má protizánětlivé účinky a ricinový olej podporuje hojení ran. Balzám Višněvského se tak osvědčil především při léčbě povrchových hnisavých ran, abscesů a vředů. Není ale vhodný na všechny typy ran a jeho použití by měl vždy zvážit lékař. Například u popálenin nebo hlubokých ran může balzám Višněvského spíše uškodit, jelikož brání jejich hojení. Důležité je také zmínit, že balzám Višněvského není vhodný pro těhotné a kojící ženy a osoby s alergií na některou z jeho složek.

balzám višněvského

Publikováno: 20. 11. 2024

Kategorie: Zdraví