Rozzařte svou zahradu s fotiniemi!
- Fotinie: Keř s ohnivými listy
- Původ a charakteristika fotinie
- Oblíbené druhy a kultivary
- Výsadba a stanoviště
- Péče o fotinii: Zalévání a hnojení
- Řez fotinie: Kdy a jak
- Choroby a škůdci fotinie
- Množení fotinie: Řízkování a semena
- Využití fotinie v zahradě
- 0 Fotinie jako živý plot
- 1 Inspirace pro použití fotinie
- 2 Fotinie: Dekorativní a nenáročná volba
Fotinie: Keř s ohnivými listy
Fotinie, česky také nazývaná hlohyně, je stálezelený keř pocházející z Asie. Pro své atraktivní listy si vysloužila přezdívku „keř s ohnivými listy“. Mladé listy fotinie se totiž zbarvují do zářivě červené barvy, která v průběhu roku přechází do tmavě zelené. Existuje mnoho druhů fotinií, ale nejoblíbenější je bezesporu fotinie Fraserova (Photinia x fraseri), konkrétně pak její kultivar 'Red Robin'.
Fotinie preferuje slunné stanoviště s dobře propustnou půdou. Půda by měla být mírně kyselá až neutrální. Důležité je zajistit fotinii dostatečnou zálivku, a to zejména v období sucha. Pro dosažení hustého a kompaktního růstu je vhodné fotinii pravidelně zastřihávat. Řez se provádí na jaře po skončení mrazů. Fotinie je poměrně odolný keř, ale i tak ji mohou napadnout někteří škůdci, například mšice nebo svilušky. V takovém případě je nutné zasáhnout vhodným insekticidem. Fotinie je krásný a nenáročný keř, který se hodí do každé zahrady. Vysadit ji můžete jako solitéru, ale i do skupin, živých plotů nebo nádob.
Původ a charakteristika fotinie
Fotinie, latinsky Photinia, je rod stálezelených nebo opadavých keřů a stromů patřící do čeledi růžovitých (Rosaceae). Původem je z Asie, konkrétně z oblastí sahajících od Himálaje po jihovýchodní Asii. Některé druhy se vyskytují i v Severní Americe. Fotinie jsou oblíbené pro své lesklé, kožovité listy a pro svůj atraktivní vzhled, který je dán především mladými listy, jež raší v zářivě červené barvě. Kromě listů jsou na fotiniích atraktivní i jejich květy. Ty se objevují na jaře a jsou uspořádány v bohatých chocholících. Plodem fotinie je drobná malvice, která slouží jako potrava pro ptáky.
Oblíbené druhy a kultivary
Fotinie, keř známý svými zářivými listy, nabízí širokou škálu druhů a kultivarů, z nichž každý má své jedinečné vlastnosti. Mezi nejoblíbenější druhy patří Photinia x fraseri, kříženec Photinia glabra a Photinia serratifolia. Tento druh se vyznačuje rychlým růstem a atraktivními, červeně zbarvenými novými listy, které později tmavnou do sytě zelené. Oblíbeným kultivarem Photinia x fraseri je 'Red Robin', který je ceněný pro svůj kompaktní vzrůst a zářivě červené mladé listy. Další oblíbenou volbou je Photinia davidiana, druh pocházející z Číny. Tato fotinie je odolnější vůči chladu a vyznačuje se většími listy s nápadnou žilnatinou. Pro milovníky netradičních barev je tu Photinia villosa, která se na podzim pyšní zářivě oranžovými a červenými listy. Bez ohledu na to, jaký druh nebo kultivar si vyberete, fotinie vám zaručeně dodá do zahrady barevný a elegantní prvek.
Výsadba a stanoviště
Fotinie (Photinia) preferuje slnečné stanoviště, ale zvládne i polostín. Na slunci bude mít sytější barvu listů, v horších světelných podmínkách se může vytahovat a ztrácet na atraktivitě. Půda by měla být dobře propustná, humózní a mírně kyselá. Důležitá je dobrá drenáž, protože fotinie nesnáší přemokření. Při výsadbě je vhodné smíchat zeminu s kompostem a rašelinou pro zajištění dostatku živin. Sazenice se sází na jaře nebo na podzim do jamky dvakrát větší než je kořenový bal. Po výsadbě je nutné rostlinu důkladně zalít a udržovat půdu vlhkou, dokud se neujme. Fotinie je poměrně nenáročná rostlina, ale pro dosažení hustého a zdravého růstu je vhodné ji pravidelně přihnojovat hnojivem pro okrasné dřeviny.
Péče o fotinii: Zalévání a hnojení
Fotinie, ať už se jedná o odrůdu s červenými výhony 'Red Robin' nebo zelenými listy 'Green Emerald', vyžaduje pro svůj zdravý růst a zářivé barvy správnou zálivku a výživu. Zalévání je klíčové zejména u mladých rostlin a během horkých letních dnů. Půda by měla být vlhká, ale ne přemokřená, proto je důležité dopřát fotinii vydatnější zálivku a poté nechat substrát mírně proschnout. V zimě zálivku omezte, aby kořeny neuhnily. Hnojení fotinie podporuje její růst, vitalitu a sytost barev listů. Ideální je použít hnojivo pro okrasné dřeviny s vyšším obsahem dusíku na jaře a poté na začátku léta. Na podzim je vhodné zvolit hnojivo s vyšším podílem draslíku, které rostlinu připraví na zimu. Při hnojení dbejte na doporučené dávkování uvedené na obalu hnojiva. Pravidelným odstraňováním plevele v okolí rostliny zajistíte, že fotinie bude mít dostatek živin a vláhy jen pro sebe. Správná péče o fotinii se vám odmění krásným vzhledem a zdravým růstem.
Řez fotinie: Kdy a jak
Fotinie, okrasný keř oblíbený pro své zářivě červené listy, vyžaduje pravidelný řez, aby si zachovala svůj atraktivní tvar a kompaktnost. Kdy je tedy nejvhodnější doba pro řez fotinie? Obecně platí, že nejlepší čas pro hlavní řez je konec zimy nebo začátek jara, ještě před začátkem vegetačního období. V tomto období je rostlina v klidu a řez ji tolik nestresuje. Druhý řez, zaměřený spíše na tvarování, lze provést na začátku léta po odkvětu. Jak správně fotinii řezat? Při řezu používejte ostré a dezinfikované nástroje, abyste předešli šíření chorob. Odstraňte všechny slabé, poškozené nebo křížící se větve. Zkraťte výhony o třetinu až polovinu jejich délky, abyste podpořili hustší růst. Nebojte se řezat i do staršího dřeva, fotinie to snáší velmi dobře. Pravidelný řez fotinie zajistí, že vám bude tento krásný keř dělat radost po mnoho let.
Choroby a škůdci fotinie
Fotinie, ačkoliv je obecně odolná rostlina, může být náchylná k některým chorobám a škůdcům. Mezi nejčastější choroby patří houbové infekce, jako je například skvrnitost listů a padlí. Ty se projevují jako tmavé skvrny na listech, které mohou vést k jejich žloutnutí a opadávání. Proti houbovým chorobám je důležitá prevence, jako je například dostatečné proudění vzduchu kolem rostliny a vyhýbání se přemokření. V případě napadení je možné použít fungicidní přípravky. Kromě houbových chorob mohou fotinii napadat i škůdci, jako jsou mšice, svilušky a červci. Tito škůdci se živí rostlinnými šťávami a mohou způsobit deformaci listů, žloutnutí a opadávání. Proti škůdcům je možné bojovat pomocí insekticidních přípravků nebo biologickou ochranou, například nasazením slunéček sedmitečných, která se mšicemi živí. Pravidelná kontrola rostlin a včasný zásah jsou klíčové pro udržení zdravých a krásných fotinií.
Množení fotinie: Řízkování a semena
Fotinie, známá také jako lesklá bobkovišeň, se dá množit dvěma hlavními způsoby: řízkováním a semeny. Řízkování je nejběžnější a nejspolehlivější metodou, jak získat nové rostliny fotinie. Provádí se na konci jara nebo začátkem léta, kdy jsou výhony mladé a pružné. Z mateřské rostliny se odeberou řízky o délce 10-15 cm, odstraní se spodní listy a řízky se zasadí do substrátu pro řízkování. Pro lepší zakořenění je vhodné použít stimulátor růstu. Řízky se umístí na teplé a světlé místo, ale ne na přímé slunce, a udržují se vlhké. Zakořenění trvá obvykle 4-6 týdnů. Množení fotinie semeny je méně časté, protože je to zdlouhavější proces a výsledné rostliny nemusí mít stejné vlastnosti jako mateřská rostlina. Semena se vysévají na jaře do výsevního substrátu a udržují se v teple a vlhku. Klíčení může trvat několik týdnů až měsíců.
Využití fotinie v zahradě
Fotinie je stálezelený keř, který je v českých zahradách stále oblíbenější. Existuje mnoho kultivarů s různými barvami listů, od jasně červené přes oranžovou až po tmavě zelenou. Díky své nenáročnosti a odolnosti vůči chorobám a škůdcům je fotinie vhodná i pro začínající zahrádkáře. Fotinie se nejlépe hodí na slunné stanoviště s dobře propustnou půdou. Pravidelný řez dvakrát ročně, na jaře a v létě, zajistí hustý růst a bohaté olistění. Fotinie se dá pěstovat jako solitér, ale i ve skupinách, a je vhodná do živých plotů. Vzhledem k tomu, že dobře snáší řez, dá se tvarovat do různých geometrických tvarů. Při výsadbě fotinie je důležité myslet na to, že se rozrůstá do šířky, a proto je potřeba jí dopřát dostatek prostoru. Fotinie je krásný a nenáročný keř, který vnese do vaší zahrady barvy a eleganci.
0 Fotinie jako živý plot
Fotinie je stálezelený keř, který se v našich podmínkách pěstuje především pro své atraktivní listy. Ty jsou lesklé, kožovité a mají sytě zelenou barvu. Na jaře fotinie kvete drobnými bílými květy, které jsou uspořádány v hustých okolících. Plodem je drobná červená bobule.
Fotinie se výborně hodí pro tvarování živých plotů. Její hustý růst a tolerance k řezu z ní dělají ideální rostlinu pro tento účel. Živý plot z fotinie vytvoří v zahradě krásný zelený prvek, který poskytne soukromí a ochrání před větrem.
Pro výsadbu živého plotu z fotinie volíme slunné stanoviště s propustnou, mírně vlhkou půdou. Rostliny sázíme na jaře nebo na podzim do vzdálenosti 50–80 cm od sebe. Po výsadbě je důležité rostliny pravidelně zalévat a přihnojovat. Živý plot z fotinie stříháme dvakrát ročně, a to na jaře a v létě.
Fotinová interakce je klíčová pro pochopení procesů probíhajících v nitru hvězd a je zodpovědná za to, že Slunce svítí.
Zdeněk Dvořáček
1 Inspirace pro použití fotinie
Fotinie (Photinia) je stále oblíbenějším stálezeleným keřem, který do zahrad vnáší nádech elegance a barvy. Její lesklé, tmavě zelené listy a zářivě červené nové výhony z ní dělají atraktivní volbu pro živé ploty, solitérní výsadbu i pestrobarevné kompozice. Pokud hledáte inspiraci pro využití fotinie ve vaší zahradě, zde je několik tipů: Vytvořte si z fotinie hustý a neprůhledný živý plot, který vám poskytne soukromí a ochrání vás před nežádoucími pohledy. Díky svému rychlému růstu a toleranci k řezu je fotinie ideální rostlinou pro tvarované živé ploty. Vysaďte fotinii jako solitérní dominantu do trávníku nebo záhonu. Její kompaktní tvar a výrazné zbarvení upoutají pozornost a dodají vaší zahradě punc luxusu. Kombinujte fotinii s dalšími rostlinami s kontrastními barvami a texturami. Například s růžemi, levandulí nebo okrasnými trávami. Vytvoříte tak dynamický a zajímavý vzhled.
Vlastnost | Popis |
---|---|
Typ informace | Nehmotná |
Způsob šíření | Různé (řeč, písmo, elektronicky...) |
2 Fotinie: Dekorativní a nenáročná volba
Fotinie, známá také jako Photinia x fraseri, je stálezelený keř, který si získal oblibu pro své nápadné listy a nenáročnou péči. Tato rostlina, pocházející z Asie, vnáší do zahrad a parků nádech exotiky. Fotinie je oblíbená pro své mladé listy, které se na jaře a v létě zbarvují do zářivě červené barvy. Zelené listy postupně tmavnou a vytvářejí tak krásný kontrast s novými přírůstky. Na jaře fotinie kvete drobnými bílými květy uspořádanými v bohatých latách. Ačkoliv jsou květy nenápadné, lákají včely a další opylovače. Fotinie je relativně nenáročná rostlina, která toleruje širokou škálu půdních typů a světelných podmínek. Nejlépe se jí daří na slunném stanovišti s dobře propustnou půdou. Pravidelná zálivka je důležitá zejména u mladých rostlin, starší rostliny jsou odolnější vůči suchu. Pro udržení kompaktního tvaru a podporu bohatého olistění se doporučuje fotinii na jaře po odkvětu zastřihnout.
Publikováno: 25. 11. 2024
Kategorie: domov