Netykavka: Rostlina, která se nerada objímá

Netykavka

Co je to netýkavka?

Netýkavka, latinsky Impatiens, je druh rostliny, který si své jméno vysloužil díky své neobvyklé vlastnosti - citlivosti na dotek. Stačí lehký dotyk zralé tobolky s semeny a ta se s praskavým zvukem otevře a vystřelí semena do okolí. Tato fascinující reakce dala rostlině i její české jméno - netýkavka, protože se chová, jako by se jí nikdo neměl dotýkat. Netýkavky jsou oblíbené pro své krásné květy, které zdobí zahrady od jara do podzimu. Existuje mnoho druhů netýkavek, lišících se barvou květů i velikostí rostliny. Některé druhy jsou nízké a kompaktní, jiné se pnou do výšky. Ať už si vyberete jakýkoli druh, netýkavka vám zaručeně přinese do zahrady spoustu barev a radosti.

Druhy netýkavek v Česku

V České republice se můžeme setkat se třemi druhy netýkavek. Nejběžnější z nich je netýkavka malokvětá (Impatiens parviflora), pocházející ze střední Asie. Tato jednoletá bylina s drobnými žlutými květy se stala v naší přírodě invazní a často vytváří rozsáhlé porosty. Druhým druhem je netýkavka žláznatá (Impatiens glandulifera), mohutná rostlina s růžovými až fialovými květy, dorůstající až do výšky dvou metrů. Původem z Himalájí, i ona se u nás chová invazně a vytlačuje původní druhy. Poslední z trojice je netýkavka nedůtklivá (Impatiens noli-tangere). Tato bylina s křehkými žlutými květy je původním druhem české flóry a na rozdíl od svých příbuzných preferuje vlhká a stinná místa v lesích.

Pěstování a péče

Netykavky, známé také jako netýkavky, jsou oblíbené pro své zářivé květy a nenáročnost na pěstování. Tyto rostliny preferují polostinné stanoviště, chráněné před přímým slunečním zářením, které by mohlo spálit jejich listy. Půda by měla být dobře propustná, bohatá na živiny a mírně vlhká. Během vegetačního období, od jara do podzimu, je vhodné netykavky pravidelně zalévat, aby půda zcela nevyschla. Zálivku omezte během zimních měsíců, kdy rostliny odpočívají. Pro bohaté kvetení je vhodné netykavky přihnojovat tekutým hnojivem pro kvetoucí rostliny každé dva týdny. Netýkavky jsou citlivé na mráz, proto je v našich podmínkách pěstujeme jako letničky nebo pokojové rostliny. Pokud je pěstujete v nádobách, můžete je na zimu přemístit do světlé a chladnější místnosti s teplotou okolo 10-15 °C.

Vlastnost Netýkavka Petrklíč
Reakce na dotek Zavře listy Žádná viditelná reakce

Zajímavosti o netýkavkách

Netýkavky, tyhle krásky s něžným jménem, v sobě skrývají mnohá překvapení. Věděli jste například, že jejich latinské jméno, Impatiens, v překladu znamená „netrpělivý“? A není se čemu divit! Netýkavky jsou totiž známé svou fascinující schopností šířit semena. Zralé tobolky s nimi reagují na sebemenší dotek a doslova vystřelí semena do okolí, a to až do vzdálenosti několika metrů! Díky tomuto důmyslnému mechanismu se netýkavky snadno šíří a obsazují nová území. Kromě toho jsou netýkavky oblíbené i pro svou barevnou rozmanitost. Odstíny květů netýkavek se pohybují od bílé a žluté přes růžovou a oranžovou až po sytě červenou a fialovou. Není proto divu, že si tyto rostliny získaly oblibu v zahradách i domácnostech po celém světě.

netykavka

Netýkavka a její semena

Netýkavka, známá také jako „panenka skákající pro radost“, je fascinující rostlina, která budí zvědavost svou neobvyklou reakcí na dotek. Stačí lehký dotyk zralého semeníku a ten exploduje, vymršťuje drobná semínka do okolí a dokáže je odpálit až do vzdálenosti několika metrů. Tento mechanismus, zvaný balistochorie, je důmyslnou strategií pro šíření semen do co nejvzdálenějšího okolí. Netýkavka žláznatá, invazní druh pocházející z Himálaje, se díky této schopnosti rychle šíří podél vodních toků a ve vlhčích lesích. Její krásné, růžovofialové květy lákají hmyz, ale za její úspěšnou kolonizací stojí především fascinující mechanismus vymršťování semen.

Proč se netýkavka stydí?

Netýkavka, něžná květinka s křehkými stonky a zářivými květy, skrývá ve svém jméně tajemství. Proč se vlastně netýkavka "stydí"? Odpověď se ukrývá v jejích plodech. Tyto malé tobolky jsou neuvěřitelně citlivé na dotek. Stačí jemný kontakt a tobolka se s tichým prasknutím rozdělí a vymrští svá semena do okolí. Tato pozoruhodná reakce, která dala rostlině její jméno, je důmyslným mechanismem pro šíření semen. Netýkavka tak využívá sílu doteku k zajištění své budoucnosti a rozšíření svého druhu.

Netykavka, květina s duší plachého dítěte, se schovává před každým dotykem, jako by se bála, že jí ublíží.

Hana Nováková

Využití netýkavky

Netýkavka, rostlina s něžným názvem, ale výbušnou povahou. Její semena doslova vystřelují do okolí při sebemenším dotyku, odtud pochází i její jméno. Ačkoliv je často vnímána jako plevel, netýkavka skrývá i překvapivé využití. V lidovém léčitelství se uplatňuje především pro své protizánětlivé účinky. Odvar z netýkavky se používá k omývání ran, kožních ekzémů a popálenin. Pomáhá také zmírnit svědění a podráždění. V některých kulturách se mladé výhonky netýkavky konzumují jako zelenina, a to vařené či dušené. Její květy, zářivě růžové až fialové, slouží k dekoraci pokrmů a výrobě sladkých sirupů. Ať už se na netýkavku díváme jako na obtížný plevel, nebo jako na užitečnou bylinu, jedno jí upřít nemůžeme - její krása a zajímavé vlastnosti z ní dělají fascinující součást naší přírody.

netykavka

Netýkavka v lidovém léčitelství

Netýkavka, známá také jako „panenka skákající pro radost“, je fascinující rostlina s dlouhou historií v lidovém léčitelství. Její český název, stejně jako lidové názvy „nedůtklivka“ či „třaskavka“, odkazují na její unikátní vlastnost – extrémní citlivost na dotek. Stačí lehký dotyk a zralé tobolky s semeny explozivně pukají, čímž rostlina vymršťuje semena do okolí. V lidovém léčitelství se využívaly především listy a nať netýkavky. Obsahují flavonoidy, třísloviny a různé minerální látky. Díky svým protizánětlivým a hojivým účinkům se netýkavka tradičně používala k ošetření ran, odřenin a popálenin. Obklady z rozmačkaných listů se přikládaly na bolavé klouby při revmatismu a dně. Netýkavka se tak řadí mezi rostliny, které v sobě skrývají nejen zajímavé mechanismy šíření, ale i potenciál pro léčebné účely. Je však důležité pamatovat na to, že vnitřní užívání netýkavky by mělo být konzultováno s lékařem nebo lékárníkem, protože obsahuje i některé toxické látky.

Publikováno: 24. 11. 2024

Kategorie: domov